דף ראשי מי אני תעודות דפי מידע מרפאה צור קשר מכתבי תודה

In-Toeing בילדים: כפות רגליים הפונות פנימה

 

הליכה עם כפות רגליים המופנות פנימה, היא אחת התלונות השכיחות ביותר של הורים לילדים עד גיל 5 ואחת הסיבות הנפוצות להפניה לאורתופד ילדים. זהו גם העיוות הרוטטורי (הסיבובי) השכיח ביותר הנצפה בילדים. ברוב המכריע של הילדים, הסיבוב פנימה של כפות הרגליים יתוקן בעצמו במשך הזמן עם גדילת הילד.

שלוש הסיבות השכיחות ביותר לסיבוב כפות הרגליים פנימה:

·         סיבוב קדמי של ראש עצם הירך (Femoral Anteversion).

·         סיבוב פנימה של עצם השוק (Internal Tibial Torsion).

·         סטייה פנימה של הבהונות (Metatarsus Adductus).

כאשר מגיע ילד עם סטייה פנימה של כפות הרגליים, אורתופד הילדים יבדוק האם הסטייה נובעת מהירך, מהשוק, מכף הרגל או כתוצאה משילובים ביניהם. להלן סקירה של כל אחד משלושת הגורמים הללו ואופן הטיפול בבעיה.

סיבוב של צוואר הירך (Femoral Anteversion)

זו הסיבה השכיחה ביותר לסטייה פנימה של כפות הרגליים בילדים בגיל 3–10 שנים. במצב זה צוואר הירך מסובב קדימה יותר מהרגיל, דבר הגורם לרגל כולה, כולל הברך וכף הרגל, להיות מסובבת פנימה במקום קדימה.

באופן נורמלי, תינוק נולד עם סטייה קדימה של צוואר הירך בשיעור של 35–45 מעלות. סטייה זו פוחתת באופן הדרגתי ל-10–15 מעלות בגיל העשרה. ההורים בדרך כלל שמים לב לכך בגיל 4–5 שנים, ויתארו ילד שהולך עם ברך וכף רגל המופנות פנימה. לעתים הם יתארו דפוס הליכה מעט מגושם המוחמר בעת ריצה, ויספרו שהילד אוהב לשבת ישיבת "W".

ב-99% מילדים אלו הסיבוב של צוואר הירך ישתפר עם הזמן ויגיע לטווח הנורמה. טיפול על ידי סדים, גבסים או נעליים מיוחדות אינו עוזר ואינו מחיש את התהליך הטבעי, ולכן הטיפול יכלול מעקב בלבד.

תיקון ניתוחי של הסיבוב בצוואר הירך הוא נדיר ויבוצע רק לאחר גיל 8–9 שנים, שכן ברוב המכריע של הילדים, כאמור, הסיבוב יתוקן מעצמו. סיבות לניתוח יכללו:

·         סיבוב קדמי של צוואר הירך מעל 40 מעלות.

·         חוסר יכולת לבצע סיבוב חיצוני של מפרק הירך.

·         פגיעה תפקודית.

·         עיוות קשה מבחינה קוסמטית.

סיבוב פנימה של עצם השוק Internal Tibial Torsion))

במצב זה הסטייה פנימה של כף הרגל נובעת מסיבוב פנימי של עצם השוק, כאשר עצם הירך תקינה. בדרך כלל שמים לב לכך כאשר הילד מתחיל ללכת, ומצב זה שכיח בגיל 2–4 שנים. הסיבוב פנימה של עצם השוק הוא מצב נורמלי ונובע מהתנוחה של הילד ברחם. במקרים אלו יתגלה בבדיקה כי לילד יהיו "רגלי O", הברכיים יופנו קדימה וכפות הרגליים יופנו פנימה.

בעבר נהגו לטפל בילדים אלו עם סדים שונים או נעליים הפוכות, אך טיפול זה לא החיש את התהליך הטבעי של "התיישרות" עצם השוק. לכן,כיום מקובל להסביר להורים שמדובר במהלך טבעי שיחלוף באופן עצמוני, ופרט למעקב ברוב המכריע של הילדים אין צורך בטיפול כלשהו.

אנקדוטה מעניינת: מחקרים שונים הראו שאנשים עם סטייה קלה פנימה של כפות הרגליים, רצים מהר יותר מאנשים ללא הסטייה פנימה.

סטייה פנימה של כף הרגל (Metatarsus Adductus)

מצב זה מוגדר כהקשתה פנימה של החלק החיצוני של כף הרגל. זהו העיוות השכיח ביותר בכף הרגל בילדים והוא קיים אצל 1–3 ילדים מתוך 3,000. הסיבה לכך לא ברורה, אך יש קשר לצפיפות ברחם או למנח ברחם. במרבית הילדים העיוות גמיש, והרוב המכריע אינו זקוק לטיפול פרט למעקב, מכיוון שב-90%–95% מהמקרים כף הרגל תתיישר מעצמה. ההורים יכולים לבצע מתיחות בכף הרגל מספר פעמים ביום, ובמקרים עמידים יותר ניתן להשתמש בנעליים מיוחדות, בסדרת גבסים או בסדים.